Ob različnih poškodbah delov roke nam lahko zelo dobro služi ortopedski oziroma medicinski pripomoček, ki se imenuje opornica za roko ali pa ortoza. Vemo, da obstaja več vrst takšnih opornic, ustrezno pa vam seveda priporoča oziroma predpiše zdravnik.
In čeprav nam opornica za roko lahko odlično služi, se sem ter tja vendarle lahko pojavijo kakšne povsem nepričakovane težave. Zdravniki vas bodo zato opozorili, da morate opornico v primeru kakršnih koli težav prinesti nazaj v ambulanto.
Možne težave pri nošenju opornic za roko
Pri nošenju opornic na sploh se torej lahko pojavijo različne težave. Če vam na primer opornica za roko povzroča povečano bolečino, izrazito oteklino prstov, boleč pritisk pod opornico, hladne, modrikaste prste, kakršne koli spremembe na koži ali pa pekočo bolečino, jo morate nujno takoj prinesti nazaj v ambulanto, da se preveri, zakaj je to tega prišlo.
Opornica za zdravljenje ramenskega sklepa ter nadlahtnice
Zelo veliko poškodb roke je povezanih z ramenskim sklepom pa tudi z nadlahtnico. V tem primeru se seveda uporablja opornica za roko, ki je narejena za zdravljenje omenjenih delov na roki. Takšna opornica je praviloma sestavljena iz nadlaktne in nadlahtne manšete, ovratnega pasu. Slednji je nameščen na nepoškodovani strani. Izdelek vsebuje tudi trakove.
Sicer pa opornica za roko, ko je ne potrebujete več, ostane vaša ter je ni potrebno vračati.
Kdaj se praviloma nosi opornica
Po naročilu zdravnika boste morali opornico nositi ves čas – tudi med spanjem, seveda če želite, da boste čim prej okrevali. V resnici se takšen medicinski pripomoček sme odstraniti le s privoljenjem zdravnika. Izogibati se je treba močenju opornice. Izdelana je namreč iz materiala, ki se počasi suši, kar pa vsekakor slabo vpliva na kožo uporabnika.
V času, ko se opornica za roko uporablja, se priporoča izvajanje temeljite osebne higiene, in sicer s pomočjo vlažnih brisač, krp ter vlažilnih robčkov. Koža se mora temeljito posušiti, občasno pa tudi potresti z otroškim pudrom.